Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

 

Getty Images
Class 5A

1. Allen (3-0) at Lewisville Hebron, Friday.

2. Katy (3-0) vs. Katy Mayde Creek, Friday.

3. DeSoto (3-0) at Cedar Hill, Friday.

4. Galena Park North Shore (3-0) vs. Houston Madison, Saturday.

5. Houston Lamar (3-0) at Alief Elsik, Friday.

6. Coppell (3-0) at Garland, ccd.

7. SA Madison (3-1) lost to Smithson Valley 47-20.

8. Cibolo Steele (2-1) vs. Austin Westlake, Friday.

9. Cedar Hill (2-1) vs. DeSoto, Friday.

10. Southlake Carroll (2-1) idle.

 

Class 4A

1. Aledo (3-0) idle.

2. SA Northside Brennan (3-0) at SA Southwest, Friday.

3. Denton Guyer (2-1) idle.

4. Humble Summer Creek (2-0) at New Caney, Friday.

5. Whitehouse (3-0) vs. Marshall, Friday.

6. Texas City (3-0) idle.

7. Cedar Park (2-1) at Round Rock Westwood, Friday.

8. Georgetown (3-0) vs. Elgin, Friday.

9. Pearland Dawson (2-0) at Clear Falls, Saturday.

10. Elgin (3-0) at Georgetown, Friday.

 

Class 3A

1. Carthage (3-0) vs. Nacogdoches, Friday.

2. Gilmer (3-0) vs. Daingerfield, Friday.

3. Navasota (3-0) at Lexington, Friday.

4. Argyle (3-0) at Kennedale, Friday.

5. Kilgore (2-0) vs. Mount Pleasant, Friday.

6. Graham (3-0) at Breckenridge, Friday.

7. Stephenville (2-1) vs. Waco La Vega, Friday.

8. Celina (3-0) vs. Texarkana Liberty-Eylau, Friday.

9. Port Isabel (3-0) vs. Brownsville St. Joseph, Friday.

10. El Campo (3-0) at Richmond Foster, Friday.

 

Class 2A

1. Cameron Yoe (3-0) idle.

2. Newton (3-0) idle.

3. East Bernard (3-0) vs. Altair Rice, Friday.

4. New Boston (3-0) vs. Paris North Lamar, Friday.

5. Wall (3-0) at Sweetwater, Friday.

6. Tatum (3-0) idle.

7. Cisco (3-0) vs. Godley, Friday.

8. Franklin (3-0) at Caldwell, Friday.

9. Hallettsville (3-0) at Boling, Friday.

10. Refugio (2-1) idle.

 

Class 1A

1. Stamford (3-0) at Colorado City, Friday.

2. Wellington (3-0) at Vega, Friday.

3. Stratford (3-0) vs. Littlefield, Friday.

4. Mart (2-1) vs. Rogers, Friday.

5. Chilton (3-0) vs. Bosqueville, Friday.

6. Tenaha (2-1) at Pineland West Sabine, Friday.

7. Anson (3-0) vs. Miles, Friday.

8. Mason (2-1) vs. Christoval, Friday.

9. Falls City (3-0) at D'Hanis, Saturday.

10. Pineland West Sabine (3-0) vs. Tenaha, Friday.